Solidariteit in België met de vervolgde christenen wereldwijd

26/11/2024 Leuven – In de week van 17 tot 24 november werd de jaarlijkse ‘Red Week’ gehouden. Wereldwijd werden er veel kerken in het rood verlicht en gebedswaken georganiseerd. Over wat er in de wereld gebeurde, kan u lezen in dit persbericht. Ook in België deden er verschillende kerken mee.

Hieronder zijn er enkele impressies uit België. We hopen met dit jaarlijkse initiatief meer aandacht te trekken om te bidden voor onze vervolgde broeders en zusters wereldwijd. Indien u volgend jaar (opnieuw) wenst mee te doen, contacteer ons via info@kerkinnood.be of +32 (0) 16 39 50 50.

Abdij van Park, Leuven

Op woensdag 20 november‘Red Wednesday’ – organiseerde Kerk in Nood in Abdij van Park te Leuven een film- en discussieavond, gevolgd door een gebedswake, in aanwezigheid van aartsbisschop Luc Terlinden.

De aartsbisschop citeerde uit het rapport van Kerk in Nood over godsdienstvrijheid. Hij benadrukte het belang van aandacht voor de benarde situatie van de vervolgde Kerk en toonde zich bedroefd over het feit dat het aantal vervolgden in feite toeneemt. In zijn homelie later op de avond zei hij: “De eerste missie om het Evangelie te verkondigen wordt samen beleefd, als Kerk. Dit is de betekenis van onze gebedswake en van de actie van Kerk in Nood. Uit trouw aan Jezus willen wij samen de Blijde Boodschap verkondigen: de verrijzenis van de doden in Jezus. En we willen onze solidariteit tonen met alle christenen die vandaag vervolgd worden, evenals met elke mens die slecht behandeld wordt omwille van zijn of haar trouw aan het geweten.”

Een priester uit het bisdom Banmaw in Myanmar gaf daarna een getuigenis. Hij legde uit dat er op dit moment 17 katholieke bisdommen in Myanmar zijn, waarvan er slechts 15 operationeel zijn. De reden hiervoor is de onderdrukking door het huidige militaire regime en de systematische vervolging van de Kerk.

Om 20.00 uur gingen de aanwezigen in processie bij kaarslicht naar de abdijkerk, die bloedrood was verlicht, de kleur van de martelaren. De christenvervolging in de tweede eeuw leidde tot het martelaarschap van Quirinus, een Romeins tribuun en gevangenisbewaker. In de dertiende eeuw werden relikwieën van deze heilige aan de Abdij van Park geschonken. Radio Maria zond de gebedswake uit. Ook EWTN was van de partij.

Tongeren

Tongeren
© Jos Collaer

Op woensdag 20 november had een gebedsdienst plaats voor de vervolgde christenen. Bij het binnenkomen kleurde de Onze-Lieve-Vrouwebasiliek bloedrood door verschillende rode spots. Het was een verwijzing naar alle bloed dat nog steeds nodeloos vergoten wordt. Overal in de wereld worden christenen vervolgd en gedood. De gebedsavond begon met de film ‘Helden van het geloof’ met aangrijpende getuigenissen uit Irak, Nigeria, Pakistan en Sri Lanka. Aanslagen, mensen die gefolterd en gedood worden voor hun geloof, martelaren, … en helden die nog groter leed konden voorkomen door een aanslag te verijdelen met hun eigen leven.

Tijdens het openingslied staken we allemaal een rood kaarsje aan dat we als teken van spirituele solidariteit naar voren brachten. Tijdens de lezing hoorden we dat ook de apostelen gevangen gezet werden en verbod kregen om nog over hun geloof te spreken. Helaas is dit eeuwen later nog steeds de realiteit. Het evangelieverhaal vertelde ons over de graankorrel die moet sterven om nieuw leven voort te brengen en dat als iemand Jezus dient, de Vader hem zal eren. De litanie van alle heiligen en in het bijzonder de martelaren werd gezongen. Laten we hopen dat door dit gebed terug wat meer vrede mag komen over de wereld, in het bijzonder voor de vervolgde christenen. (Jos Collaer)

Sint-Truiden

Sint truiden
© Wim Ceunen

Ter gelegenheid van de ‘Red Week’ was van 17 tot 24 november de Onze-Lieve-Vrouwekerk op de Grote Markt in Sint-Truiden achteraan van binnen rood verlicht. Zo vroegen we aandacht voor onze zusters en broeders die in verschillende landen van de wereld lijden en vervolgd worden omwille van hun geloof.

In deze ‘Red Week’ viel dit jaar ook het patroonsfeest van onze pastorale eenheid Sint-Trudo. Op zaterdag 23 november, de feestdag van de heilige Trudo, hebben we tijdens de voorbede gebeden voor alle vervolgde christenen. (Wim Ceunen)

Gistel

In de Sint-Godelieveabdij in Gistel werd de abdijkerk zowel van buiten als van binnen in het rood verlicht. In de ochtend werd een H. Mis opgedragen met voorbeden voor de vervolgde christenen. De Rozenkrans werd gebeden met aandacht voor vervolgde christenen. Om 17.30 uur werden de Vespers gevierd met de liturgie van de martelaren. Nadien was er stille aanbidding voor het H. Sacrament. De heilige Godelieve was een martelares.

Brussel

Om 18.15 uur werd een H. Mis opgedragen in de Brusselse Sint-Katelijnekerk ter intentie van de vervolgde christenen wereldwijd. Nadien was er een gebedswake met aanbidding voor het H. Sacrament, met enkele liederen en gebeden. De heilige Catharina van Alexandrië was ook een martelares.

Deel dit nieuwsbericht op sociale media:

Instagram

Andere nieuwsberichten

20130505 003 lr 1 e1767791211248

Kurt kardinaal Koch benoemd tot president van Kerk in Nood

Kerk in Nood heeft haar dank uitgesproken aan paus Leo XIV voor de benoeming van Kurt kardinaal Koch tot nieuwe president. De 75-jarige Koch volgt Mauro kardinaal Piacenza op, die de hulporganisatie 14 jaar lang leidde als eerste president sinds Kerk in Nood een pauselijke stichting werd.

Lees meer
Img20251119212711 lr koekelberg

Rood licht voor vrijheid van godsdienst: van kerktorens tot Europees Parlement, België komt op voor vervolgde gelovigen wereldwijd

Van Gistel tot Aarlen werden tijdens de Red Week kerken binnen en buiten rood verlicht, werden Eucharistievieringen opgedragen, gebedsmomenten en aanbidding gehouden. Niet alleen baden christenen voor vervolgde christenen, zoals in de Nationale Basiliek van Koekelberg, maar omdat vrijheid van godsdienst een fundamenteel mensenrecht is, deden ook publieke gebouwen wereldwijd mee, zoals het Europees Parlement in Brussel.

Lees meer
Doe een gift Faire un don Spenden