Escalatie Midden-Oosten bedreigt toekomst christelijke gemeenschappen

Nu de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen, waarschuwt de internationale katholieke hulporganisatie Kerk in Nood (ACN/Aid to the Church in Need) dat een verdere escalatie van het geweld verwoestende gevolgen kan hebben voor de christelijke gemeenschappen in de hele regio.

“De christelijke aanwezigheid in het Midden-Oosten mag niet uitsterven”, aldus David Dessin, nationaal directeur van Kerk in Nood België en Luxemburg. “Dit zijn Kerken die teruggaan tot de eerste eeuwen, die nu – tijdens onze generatie – dreigen te verdwijnen.”

Kwetsbare gemeenschappen in Iran

Zelfs in landen als Iran, waar christenen worden gediscrimineerd en aan beperkingen worden onderworpen, blijven kleine gemeenschappen hun geloof belijden, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden. Vooral bekeerlingen blijven bijzonder kwetsbaar. Kerk in Nood waarschuwt ook dat de prijs van deze oorlog groot zal zijn. “Een nieuwe spiraal van geweld zou de toch al kwetsbare gemeenschappen over het punt van overleven heen kunnen duwen.”

Irak: fragiel herstel in gevaar

In Irak neemt de angst toe. Christelijke dorpen die de afgelopen jaren door extremistisch geweld zijn verwoest, zijn nog maar net herbouwd. De situatie blijft fragiel en berust op de hoop dat de wederopbouw standhoudt en dat terugkerende christelijke families hun leven weer kunnen opbouwen. “Een nieuwe golf van verwoesting zou voor deze gemeenschappen bijna onmogelijk te doorstaan zijn”, waarschuwt Dessin. “Veel christenen zijn al geëmigreerd, ook naar Europese landen, en zullen bij een nieuwe oorlog waarschijnlijk niet terugkeren. Degenen die achterblijven zijn vaak ouderen, armen en zeer bezorgd over de toekomst.”

Acn 20170530 55499 lr irak

© ACN

Acn 20191218 95309 lr syrie

© ACN

Syrië en Libanon: minderheden blijven kwetsbaar

In Syrië blijft de onzekerheid bestaan terwijl het land een politieke transitie doormaakt. De situatie blijft een groot risico vormen voor minderheden die als ‘westers’ worden beschouwd, waaronder christenen.

In Zuid-Libanon zijn christelijke gemeenschappen herhaaldelijk in een spiraal van geweld terechtgekomen, ondanks dat zij niets anders dan vrede verlangen. “Ze willen vrede en zijn onschuldig, maar toch worden ze herhaaldelijk het slachtoffer van conflicten”, aldus Dessin. Medewerkers ter plaatse melden hoe door toenemende onrust nu al duizenden mensen ontheemd zijn geraakt.

Gaza en Westelijke Jordaanoever

In Gaza blijft de humanitaire situatie rampzalig. Elke verdere verstoring van de hulpverlening zou het voortbestaan van de kleine overgebleven katholieke parochie en de duizenden mensen die van haar hulp afhankelijk zijn, in gevaar brengen.

Op de Westelijke Jordaanoever hadden veel christelijke gezinnen gehoopt op een toename van het aantal pelgrims en bezoekers tijdens de paasperiode. De hernieuwde instabiliteit bedreigt hun levensonderhoud, aangezien toerisme een belangrijke bron van inkomsten blijft.

Ondanks de onveiligheid en ontberingen zetten parochies en religieuze gemeenschappen hun werk voort: ze delen voedsel uit, runnen scholen, bieden onderdak aan ontheemde gezinnen en bevorderen waar mogelijk verzoening.

Acn 20250717 191868 gaza

© ACN

Al tientallen jaren ondersteunt Kerk in Nood christelijke gemeenschappen in het Midden-Oosten en zal dat blijven doen. “We roepen op tot gebed en solidariteit”, concludeert Dessin. “Wat de politieke ontwikkelingen ook mogen zijn, de christelijke aanwezigheid en de missie van de Kerk in het Midden-Oosten moeten voortduren.”

Deel dit nieuwsbericht op sociale media:

Instagram
LinkedIn
WhatsApp

Andere nieuwsberichten

Whatsapp image 2026 06 10 at 16. 56. 05

Verklaring van de Uitvoerend President van Kerk in Nood over de situatie in Tyrus, Libanon

Kerk in Nood uit grote bezorgdheid over de verslechterende veiligheidssituatie in Tyrus (Libanon) en verwijst naar de dringende oproep van de Melkitische Grieks-katholieke aartsbisschop Mgr. Georges Iskandar. De organisatie betuigt solidariteit met de bevolking en roept op tot bescherming van burgers, religieuze plaatsen en het christelijk erfgoed, evenals inzet voor vrede en stabiliteit.

Lees meer
Acn 20241205 177414

Paus en Afrikaanse bisschoppen veroordelen moord op prelaat van Mozambique

Paus Leo XIV en Afrikaanse bisschoppen hebben de moord op bisschop Osório Citora Afonso uit Mozambique scherp veroordeeld en roepen op tot een grondig onderzoek. De kerkelijke leiders benadrukken dat het geweld een aanval is op vrede, menselijke waardigheid en godsdienstvrijheid. Kerk in Nood herdenkt de bisschop als een gewaardeerde partner en betreurt het grote verlies voor de Kerk.

Lees meer
Acn 20251110 196950 lr

“Christenvervolging in Europa en Amerika is een trend geworden”

Het aantal aanvallen op kerken en christenen in Europa en Amerika blijft stijgen, met honderden gevallen van vandalisme, brandstichting en geweld per jaar. Ook België wordt genoemd. Volgens mensenrechtenspecialist José Luis Bazán ontbreekt het christenen vaak aan juridische en politieke bescherming tegen antichristelijke haat. Bazán stelt tegelijk dat christenen zelf veel incidenten niet aangeven.

Lees meer
Doe een gift Faire un don Spenden