02/07/2025 Leuven – Het bisdom Rio Branco ligt in het westen van Brazilië. Grote delen van dit uitgestrekte gebied van meer dan 104.000 km² zijn bedekt met regenwoud. Het is een afgelegen en ontoegankelijk gebied met enorme afstanden en veel nederzettingen die alleen via water bereikbaar zijn. Het heeft een bevolking van ongeveer 700.000 zielen, van wie ongeveer een half miljoen katholiek is. Er is een ernstig tekort aan priesters binnen het bisdom, met slechts 39 actieve priesters, waardoor elk gemiddeld bijna 13.000 gelovigen moet bedienen. In dergelijke omstandigheden is intensieve pastorale zorg nauwelijks mogelijk. Ondertussen verspreiden de sekten zich snel onder de gemeenschappen in de jungle, vaak met snel opgeleide predikers en aanzienlijke middelen, en beloven ze de mensen wonderen.

Tot een paar jaar geleden behoorde de Italiaanse missionaris Padre Paolino Baldassari tot de bekendste gezichten van de Kerk in deze regio. Hij diende bijna 70 jaar in Brazilië en bracht het grootste deel van die tijd door in het Amazonegebied. Hij stierf op 8 april 2016 op 90-jarige leeftijd, gehuld in de geur van heiligheid. Tot bijna het einde bleef hij lange reizen door de jungle maken in zijn eenvoudige bootje, waar hij de mensen diende. Hij droeg altijd zijn zwemvest en motorhelm, omdat hij nooit had leren zwemmen. En hij bleef werken als arts, zelfs op deze hoge leeftijd, en behandelde talloze patiënten.
Bijna een halve eeuw geleden, toen hij voor het eerst in deze regio aankwam, bezweek hij bijna in zijn eerste week aan malaria. Maar hij overleefde, bijna wonderbaarlijk, en begon kort daarna de inheemse nederzettingen in het regenwoud te bezoeken in zijn eenvoudige kano. Door het tekort aan priesters waren veel families afgedwaald van het katholieke geloof. Hij bracht hen terug en aan het einde van zijn leven waren de mensen in zijn parochie 100% katholiek.

Zijn leven illustreert het belang van de aanwezigheid van de priester onder zijn volk en de prachtige vruchten die zijn ambt kan voortbrengen. Tegenwoordig wordt het echter steeds moeilijker om buitenlandse missionarissen te vinden, aangezien het aantal roepingen in westerse landen dramatisch afneemt. Bovendien is het belang van in het land geboren priesters overduidelijk, omdat zij ook het best geplaatst zijn om de lokale cultuur te begrijpen en om te gaan met het veeleisende klimaat van het regenwoud.
Door Gods genade zijn er vandaag 14 jonge mannen uit het bisdom Rio Branco die momenteel studeren om de Heer te dienen in het priesterschap. We zijn verheugd hun vorming opnieuw te ondersteunen, dit jaar met een bijdrage van 10.700 euro.
Steunt u ook de seminaristen in Brazilië ?
Uw gift wordt voor deze of gelijkaardige projecten en voor de pastorale opdracht van Kerk in Nood gebruikt.